reklama

Ako sa dá ušetriť na výbavičke pre bábätko

Mnoho budúcich mamičiek si počas tehotenstva užíva chvíle, počas ktorých chystajú všetko potrebné pre svoje dieťatko. Existuje akási predstava, čo všetko by táto výbava mala obsahovať. Preto chcú tehuľky mať všetko nakúpené dopredu, aby boli na nového drobca naozaj dobre pripravené. No sú naozaj všetky tie veci nevyhnutné? Týmto článkom Vám nechcem ukázať, ako máte šetriť na vlastnom dieťati, alebo na jeho úkor. Ukážem Vám spôsoby, ktoré su pre Vaše dieťa oveľa lepšie, ako tie, ktoré sú v dnešnej dobe zaužívané, a okrem iného - aj lacnejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Spoločné spanie
Spoločné spanie 

Spoločné spanie

1. DOJČENIE

Dojčenie, ako normálny, prírodou daný spôsob výživy novorodeniatok, dojčiat a batoliat je cesta, ktorou sa dá ušetriť veľmi veľa. Vyhnite sa kúpe umelých mliek. Mnoho mamičiek si nakúpi umelé mlieko ešte pred tým, než sa im narodí bábätko pre prípad, ak by "nemala mlieko". To je ale mýtus, ktorý bohužiaľ vedie k tomu, že sa zbytočne siaha po umelej náhrade.
Na dojčenie sa treba pripraviť už počas tehotenstva. Preto, ak Vám môžem poradiť, namiesto toho, aby ste preventívne nakupovali umelé mlieka už počas tehotenstva, kontaktujte laktačnú poradkyňu, ktorá Vás na dojčenie pripraví ešte pred pôrodom a bude Vás sprevádzať počas celého obdobia dojčenia. Mnohé poradkyne robia poradenstvo zadarmo, niektoré si nechávajú preplatiť cestovné náklady, niektoré aj návštevu. Ale stále Vás to vyjde menej, akoby ste mali investovať stovky, či dokonca tisícky do umelých náhrad. Treba si uvedomiť fakt, že dojčenie je jediný vhodný spôsob výživy novorodeniatok a starších detičiek. Umelé mlieka nie sú rovnocenný partner pre materské mlieko, aj keď Vám to v každej reklame budú stoj, čo stoj tvrdiť. A tiež je dôležité dodať, dojčenie nie je len výživa. Je to silné puto medzi matkou a dieťaťom, ktoré má veľký vplyv na psychický vývoj dieťaťa.

Ak by ste sa chceli o dojčení dozvedieť viac, alebo potrebujete poradiť, či nájsť poradkyňu, navštívte stránku: www.mamila.sk

Približný odhad toho, koľko stojí umelé mlieko, ak sa používa od 0-3 rokov nájdete na tomto odkaze: https://sites.google.com/site/poradnadojceniatrnava/oplati-sa-to

Zhrnutie:
Nie je potrebné kupovať: umelé mlieka, cumlíky, fľaše, sterilizátory, dojčenské vody, chrániče (klobúčiky) na bradavky, odsávačky mlieka, vankúše na dojčenie a všetko, čo sa snaží nahradiť dojčenie. Sú to naozaj zbytočné veci, ktoré pri dojčení vôbec nie sú potrebné.

Zamerajte sa na: kontaktovanie laktačnej poradkyne. V dnešnej dobe máme len málo vzorov dojčenia, preto si ženy nevedia pomôcť samé - je potrebná odborná pomoc.


2. SPOLOČNÉ SPANIE

Tak ako dojčenie, tak aj spoločné spanie s bábätkom nám bolo prírodou dané, no moderné vynálezy ako detská postieľka nám ho vytlačila z povedomia. Môže sa zdať, že spoločné spanie je pre rodičov nepohodlné a pre dieťa nebezpečné. No nie je to pravda. Okrem toho, že dieťa si neustálym kontaktom s matkou buduje svoj psychický vývoj, môže mu to zachrániť život. Preto sa ľudia v minulosti nemuseli obávať náhleho umrtia detí, tzv. syndrómu SIDS, pretože spali spolu s deťmi v jednej posteli.
Tým, že sú bábätka v blízkosti pri matke je zaručené vo väčšine prípadov, že sa budú v noci budiť na dojčenie. Lebo ak sú deti izolované, je pravdepodobné, že sa po krátkom čase po narodení naučia prespať celú noc. Nemajú potrebu dojčiť sa. Samozrejme mamičky sa z toho tešia. Aj keď nočné dojčenie vôbec nemusí byť namáhavé. Ak si vezmete dieťa k sebe, naučíte sa dojčiť po ležiačky, nemusíte ho niekoľko krát v noci vyberať z postieľky, nemusíte ho nadojčiť v sede, keď vám oči klipkajú a zatvárajú sa, nemusíte dieťa opäť vložiť do postieľky a modliť sa, aby sa nezobudilo. No stane sa, že často sa prebudí, a uspávanie sa musí zopakovať. Niet sa čomu čudovať, že potom je nočné dojčenie namáhavé.
Dodám ešte k tomu SIDS - je to vlastne situácia, keď dieťa upadne do hlbokého spánku, prestane dýchať (čo sa u detí stáva často), ale už sa nenadýchne, pretože mozog "je v hlbokom spánku". Je to napríklad aj dôsledkom toho, že sa malo dojčiť, ale nedojčilo sa. Proste sa nezobudilo (napr. po 2 hodinách), lebo necítilo blízkosť matky, alebo malo cumlík. Matka, ktorá spí pri dieťati, ho dokáže v takejto situácii drgnúť aj v spánku. Deti by sa preto mali dojčiť aj v noci, pretože pre ne je hlboká fáza spánku ešte nebezpečná.
Samozrejme, existujú aj výnimky, že i dojčené bábätko sa naučí prespa celú noc, proste má tký biorytmus, ale ak spí pri mamičke, niet sa čoho báť.
Taktiež, príroda myslela aj na to, aby matky neupučili vlastné deti. Najvhodnejšia poloha, ako spať pri dieťati je mať ho pri svojom tele, svoju ruku ponad jeho hlavičku a takto sa nemôžete naňho pretočiť, pretože vám to vlastná ruka nedovolí. Tým, že niekoľkokrát počas noci dojčíte je zaručené aj to, že sama nespíte dlho, a počas striedania prsníkov zmeníte aj polohu spánku. Preto sa nemusíte báť, žeby ste sa niekoľkokrát za noc pretočili z jedného boku na druhý, pretože pomedzi to dojčíte. Matky, ktoré dojčia v noci a pritom spoločne spia pri dieťati, potvrdili, že si to často ani nepamätajú, pretože to robia v polospánku a preto sú ráno odpočinuté.

Zhrnutie:
Nie je potrebné kupovať: detské postieľky, baldachýny, monitory dychu

Zamerajte sa na: vlastnú manželskú posteľ, aby spĺňala požiadavky bezpečného spoločného spania

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zásady spoločného spania:

  1. Posteľ, v ktorej spáva bábätko, by nemala mať na strane hlavy ani nôh žiadne latky s medzipriestormi. Dieťatko by sa tam mohlo zaseknúť alebo dokonca zaškrtiť.

  2. Matrac by mal zapasovať presne do postele, aby dieťa nemohlo uviaznuť v štrbine medzi matracom a rámom.

  3. Vyhnite sa hrubým, ťažkým prikrývkam a vankúšom.

  4. Dajte pozor na priestor medzi posteľou a susediacou stenou, kde by si dieťa mohlo zaseknúť hlavu alebo ruku.Dobrá alternatíva je malá detská postieľka hneď vedľa manželskej postele. Dieťa je tak v tej istej miestnosti, možno dokonca na jednej výškovej úrovni s rodičmi a v dosahu rodičovských rúk, nachádza sa však vo svojom vlastnom spacom priestore.


3. NOSENIE


"Len aby si si ju nenaučila na ruky", to Vám povedia určite mnohí, keď vidia, že svoje dieťatko nosíte na rukách. Lenže ono nechce ležať, nechce byť položené, chce sa dívať, byť pri niekom, chce sa nosiť. Je to tiež jedna z jeho prirodzených potrieb. Dokonca taká veľká, žeby bolo ochotné sa nosiť stále, aj keď spí. Lenže držať na rukách niekoľko kilové bábätko aj keď len pár minút je náročné. Navyše, keď ste väčšinu dňa sama, nemá Vám kto pomôcť s dieťaťom a máte ešte kopec inej roboty je nosiť dieťa priam nemožné. A čo takto si opäť vziať príklad od našich predkov, či od mamičiek z Afriky? Jednoduchým a vhodným riešením v takejsituácii je nosič. Je vhodný ako pre nosiča, tak i pre dieťa. Mnohí neskúsení tvrdia, že to poškodzuje chrbticu dieťaťa aj rodiča, čo ale nie je pravda, ak si kúpite vhodný a správny nosič, ktorý práve naopak pomáha k dobrému vývoju dieťaťa a k spevneniu chrbtového svalstva rodiča. V dnešnej dobe je na trhu široká ponuka. Existuju babyšatky, ergonomické nosiče a mnohé ďalšie. Dieťa si uviažete dopredu, nabok, či na chrbát. Môžte tak chodiť na prechádzky počas celého roka, či v domácnosti sa venovať vareniu, upratovaniu. A Váš drobec bude šťastný, pretože bude vo Vašej blízkosti, a bude vidieť všetko, čo robíte. Ako som už spomínala, je ale dôleži kúpiť dobrý nosič. Existujú napríklad také, v ktorých sa nosia deti tvárou od Vás, a tie sú úlne nevhodné. Detailnejšie porovnanie nosičov nájdete na stránke: http://nosime.sk/sk/vsetko-o-noseni/vyhody_jednotlivych_nosicov_-_porovnanie

Čo je veľkou výhodou nosenia je to, že nosiť sa dá už hneď od narodenia :-)

Zhrnutie:

Nie je potrebné kúpiť: kočiar- mnohé deti v ňom ani nevydržia

Zamerajte sa na: kúpu nosiča, ktorý sa Vám páči. Ja osobne mám najradšej Mei Tai, ktorý mi ušila kamarátka, pretože to nie je klasický Mei Tai, ale trocha vylepšený.

Nora Jurčiová

Nora Jurčiová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

mlade ziena, s velkym citom :) Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu